Zapomniales szczegolow?

przewodnik-po-rodzajach-nożyczek-fryzjerskich

Przewodnik po rodzajach nożyczek fryzjerskich cz. 1

Przewodnik po rodzajach nożyczek fryzjerskich to zbiór przydatnych informacji na temat profesjonalnych nożyczek fryzjerskich. Z naszego poradnika dowiesz się między innymi jakich materiałów używa się do produkcji nożyczek, jaka jest budowa nożyczek fryzjerskich, jakie są rodzaje ostrzy w nożyczkach fryzjerskich, jakie są kształty i formy, te i wiele innych informacji znajdziesz w naszych artykułach.

Zaczynamy …

Profesjonalne nożyczki fryzjerskie, to narzędzia dwuostrzowe tnące. Przeznaczone są wyłącznie do strzyżenia włosów. Stworzone z myślą o przyjemnej i efektywnej pracy fryzjera oraz dla idealnego strzyżenia włosów. Nożyczki możemy podzielić na różne kategorie w zależności od: rodzaju stali użytej do produkcji, sposobu hartowania oraz szlifu, rozmiaru narzędzia, koloru, kształtu (który definiuje rodzaj strzyżenia) oraz nożyczki dla prawo lub leworęcznych. Charakteryzuje je wysoka ostrość cięcia, która ma ogromne znaczenia dla struktury i zdrowia końcówek strzyżonych włosów. Szeroki wybór nożyczek umożliwia dobranie perfekcyjnego narzędzia do pracy. W zależności od preferencji użytkownika. Jednak podjęcie decyzji, które będą najlepsze dla Was to trudne zadanie. Chcemy je Wam ułatwić, dlatego przyjrzymy się rodzajom nożyczek.

Przewodnik po rodzajach nożyczek fryzjerskich – rodzaj materiału do produkcji nożyczek

 

Najpopularniejszym materiałem do produkcji nożyczek jest stal nierdzewna hartowana. Nożyczki produkowane z takiej stali są ekonomiczne i trwałe. Taki produkt charakteryzuje się dobrą odpornością na korozję. Podczas produkcji materiał poddaje się obróbce, hartowaniu i ostrzeniu. Przykładem takich nożyczek jest np. seria Pre Style Ergo firmy Jaguar.

 

 

 

Stal nierdzewna zawiera niewielkie, dopuszczalne ilości niklu i chromu, jednak dla osób uczulonych na te pierwiastki zalecamy zakup nożyczek z innej stali bądź ze specjalną powłoką, którą mają np. Jaguar Rock’n Rebel Jaguart White Line  lub nożyczki chromowane bez dodatku niklu Tondeo Century Micro Classic Nożyczki do włosów .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kolejnym stopem używanym przy produkcji nożyczek jest stal mikrowęglowa najogólniej rzecz ujmując, jest stopem żelaza z mikrocząsteczkami węgla. Możliwe, że z niewielkimi domieszkami innych pierwiastków, powstałymi w procesie obróbki metalurgicznej. Przykładem takich nożyczek są Jaguar Euro Tech Black Line takie nożyczki charakteryzują się wysoką twardością i ostrością.

 

 

 

 

 

 

Następnym przykładem materiału do wytwarzania nożyczek jest stal łożyskowa wytwarzanej w bardzo restrykcyjnych parametrach technologicznych. Od stali łożyskowych wymaga się wąskiej i ściśle utrzymywanej tolerancji półproduktów i zanieczyszczeń oraz odpowiedniej struktury. Taki proces daje wyjątkową jakość nożyczek Tondeo CENTURY MICRO CLASSIC C-LINE

 

 

 

 

 

 

Jaguar-Nożyczki-fryzjerskie-Jaguar-KAMIYU-65″-lub-525″-lub-575″-GOLD-LINE Przewodnik po rodzajach nożyczek fryzjerskich

Na szczególną uwagę zasługują nożyczki ze stali kobaltowej Jaguar Gold Line Kamiyu stworzone we współpracy Japońskiego mistrza rzemiosła w połączeniu z wiedzą techniczną Jaguar.

Więcej informacji na temat obu marek znajdziecie tu: Nożyczki JAGUAR oraz Nożyczki TONDEO

Jesteśmy bardzo ciekawi z jakich nożyczek korzystacie na co dzień?

 

 

Jaguar-Nożyczki-fryzjerskie-Jaguar-KAMIYU-65″-lub-525″-lub-575″-GOLD-LINE

 

 

Budowa-nożyczek-fryzjerskich

Przewodnik po rodzajach nożyczek fryzjerskich cz. 2 

W poprzedniej części opisaliśmy różne rodzaje materiału do produkcji nożyczek. Ten element ma wpływ na żywotność i ostrość narzędzi. Dziś przyjrzymy się ich budowie. Różnorodność kształtów i wyglądu nożyczek jest ogromna. Jednak wszystkie mają kilka części wspólnych. Każde nożyce posiadają: płaszczyzny tnące, ostrza, śrubę (nazywaną też zamkiem), ramiona, oczka. Dodatkowymi elementami, świadczącymi o dobrej jakości nożyczek fryzjerskich jest bufor. Umieszczony jest między oczkami nożyczek. Jego zadaniem jest zmniejszenie lub całkowite wyeliminowanie tzw. efektu klapania. Bufor może być standardowy, zmniejszający stukot nożyczek albo pokryty elastycznym tworzywem, zapewniający pracę całkowicie bezgłośną.

Budowa nożyczek fryzjerskich 

Przedstawiamy zdjęcie poglądowe na podstawie nożyczek Jaguar Synergy Design Black Line. 

Budowa-nożyczek-fryzjerskich

Budowa-nożyczek-fryzjerskich

Oczka i podpórka na palec są istotnymi elementami w dopasowaniu nożyczek do ręki użytkownika. Oczka w nożyczkach fryzjerskich powinny być dopasowane do grubości palców użytkownika. Jest to ważne, aby mógł on kontrolować ich prowadzenie podczas cięcia. Niektóre nożyczki posiadają obrotowe jedno oczko przeznaczone na kciuk. Dzięki takiej funkcji narzędzie jeszcze lepiej dopasowuje się do ręki prowadzącego. Zmniejsza to możliwość niepożądanych napięć w mięśniach dłoni, ramion i karku, które mogą wystąpić podczas długotrwałej pracy.

Pierścienie z gumy osadzone w oczkach umożliwiają indywidualne dopasowanie oczek do grubości palców i jednocześnie zapobiegają ciągłemu kontaktowi z materiałem, z jakiego wykonane są nożyczki, co mogłoby ewentualnie wywoływać alergie. Podpórka na palec powoduje, że nożyczki są bardziej ergonomiczne i dają większą pewność w prowadzeniu cięcia.

Każdy element w różnych nożyczkach może wyglądać inaczej bądź niektóre elementy mogą być ustawione w różny sposób względem siebie, np. oczka i ramiona. Dzięki temu możliwość wyboru nożyczek i dopasowanie idealnych do potrzeb fryzjera jest bardzo precyzyjna. Wszystkie zależności i różne parametry tych narzędzi opiszemy niebawem w kolejnym artykule na temat kształtów i form nożyczek. 

 

Więcej informacji na temat obu marek znajdziecie tu: Nożyczki JAGUAR oraz Nożyczki TONDEO

nożyczki-tondeo-nożyczki-fryzjerskie-jaguar-9030-Sensation-premium-line-

Przewodnik po rodzajach nożyczek fryzjerskich cz. 3 

Omówiliśmy już różne rodzaje materiału do produkcji nożyczek, budowę nożyczek fryzjerskich  poruszyliśmy ostatnio. Dziś przyszedł czas na wzięcie pod lupę kolejnych cech tych profesjonalnych narzędzi.

Rodzaje ostrzy w nożyczkach fryzjerskich

Tutaj podział nożyczek jest bardzo prosty. Występują ostrza z mikroząbkami oraz bez czyli nożyczki ślizgowe. Każde z nich lepiej sprawdzają się przy innych rodzajach strzyżeń. Ostrza uzębione umożliwiają bardzo precyzyjne cięcie, ale nie nadają się do cięcia przerzedzającego zbyt gęste włosy i do stosowania w technice strzyżenia zwanej cięciem ślizgowym powierzchni włosów opadających naturalnie, bez unoszenia kosmyków ręką.

Jaguar-PRE-STYLE-ERGO-nożyczki-do-włosów-45-5-55-lub-6

Jaguar-PRE-STYLE-ERGO-nożyczki-do-włosów-45-5-55-lub-6

 

 

Nożyczki z mikroszlifem firma Jaguar oznacza tym piktogramem Jaguar-MikroszlifJaguar-Mikroszlif

przykładem takich nożyczek są: Jaguar Nożyczki fryzjerskie PRE STYLE ERGO 

 

 

 

 

 

 

Tondeo-CENTURY-Micro-Classic-nożyczki-do-włosów-5″-55″-6″-lub-65″-C-LineNatomiast firma Tondeo opatruje swoje nożyczki z mikroząbkami taką grafiką Tondeo-MikroszlifTondeo-Mikroszlif

Micro-fine ząbkowanie: Micro-fine ząbkowanie na jednym lub dwóch bokach dla wysokiej precyzji cięcia konturu.

Czerwone kropeczki oznaczają kolejno:
• Micro-drobnym ząbkowaniem
•• płytkie mikro ząbkowanie

Przykładem takich ostrzy są nożyczki Tondeo Century Micro Classic Nożyczki do włosów 

 

 

 

 

Ostrza nieuzębione tną bardziej miękko, można je stosować we wszystkich technikach strzyżenia. Przykładem takich nożyczek są:

Jaguar Nożyczki fryzjerskie PRE STYLE ERGO SLICE  oraz Tondeo SENSATION Damast Offset

nożyczki-jaguar-nożyczki-fryzjerskie-jaguar-SLICE-82055-pre-style

nożyczki-jaguar-nożyczki-fryzjerskie-jaguar-SLICE-82055-pre-style

nożyczki-tondeo-nożyczki-fryzjerskie-jaguar-9030-Sensation-premium-line-

nożyczki-tondeo-nożyczki-fryzjerskie-jaguar-9030-Sensation-premium-line-

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wielkość nożyczek fryzjerskich

Nożyczki fryzjerskie dostępne są w różnych wielkościach. W praktyce najczęściej używa się nożyczek o rozmiarze 5–6 cali, to jest około 12,7–15,24 cm. Dostępne są rozmiary już od 4,4-7 cali. Przy wyborze nożyczek należy kierować się przede wszystkim wielkością ręki użytkownika, a potem ich przeznaczeniem. Nożyczki fryzjerskie nie powinny być dłuższe niż wyciągnięta dłoń osoby mającej się nimi posługiwać. Małe nożyczki fryzjerskie nadają się szczególnie do strzyżenia z ręki i do wykonywania konturów, przede wszystkim w okolicach ucha. Również przy strzyżeniu ślizgiem małe nożyczki lepiej leżą w dłoni. Duże nożyczki fryzjerskie nadają się przede wszystkim do strzyżenia nad grzebieniem i nad palcami oraz do strzyżenia przejść.

Więcej informacji na temat obu marek znajdziecie tu: Nożyczki JAGUAR oraz Nożyczki TONDEO

TOP